Koronawirus a wykupiona wycieczka

Wakacje a koronawirus – co z moją wycieczką? Obecna sytuacja w kraju i na świecie wielu z nas spędza sen z powiek. Zastanawiamy się, co zrobić z wcześniej wykupionymi wycieczkami – czy zrezygnować, czy mamy jakąkolwiek szansę na zwrot wpłaconych pieniędzy w przypadku rezygnacji, czy może zaryzykować i poczekać aż pandemia minie.

Wakacje a koronawirus – rezygnacja z wycieczki

W przypadku wykupienia wycieczki w biurze podróży, zastosowanie znajdzie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W ustawie tej jest przepis pozwalający klientom biur podróży na odstąpienie od umowy i odzyskanie pieniędzy. Mowa o art. 47 ust. 4, który stanowi, że „podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego”.

Najistotniejsze jest zatem „wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności”. Takimi okolicznościami powinno być dotknięte miejsce, do którego się wybieramy – np. liczne przypadki zakażenia koronawirusem, wprowadzone ograniczenia dla ludności itp. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wyjaśnił, że jeżeli zdecydujemy się zrezygnować z wykupionej wycieczki, biuro podróży musi zbadać, czy w miejscu, do którego planowaliśmy podróż, istnieje realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeżeli takie zagrożenie istnieje, biuro podróży powinno zwrócić wpłacone pieniądze. Podróżnemu jednak nie przysługuje wówczas prawo żądania odszkodowania lub zadośćuczynienia.

wakacje a koronawirus

Czy dotyczy to też wycieczek zaplanowanych na lato?

Niestety ww. przepis nie znajduje zastosowania do zdarzeń przyszłych, bowiem występujące zagrożenie może minąć do czasu rozpoczęcia imprezy turystycznej. Oczywiście możemy odstąpić już teraz z wycieczki zaplanowanej latem, jeżeli boimy się wyjazdu, ale będziemy musieli ponieść opłatę. Warto zastanowić się nad zmianą terminu wyjazdu, w tej kwestii biura podróży idą swoim klientom na rękę.

Co w sytuacji odwołania lotu samolotem?

Może się okazać, że nasz lot samolotem został odwołany z powodu koronawirusa. W takiej sytuacji przysługuje nam zwrot kosztów za bilet lotniczy. Nie mamy jednak prawa do żądania odszkodowania, gdyż zgodnie z Rozporządzeniem (WE)261/2004 „wybuch epidemii jest sytuacją nadzwyczajną zwalniającą przewoźnika od wypłaty odszkodowania za odwołany lot”. Jeżeli sami zdecydujemy się odwołać nasz lot, niestety nie otrzymamy zwrotu poniesionych kosztów.

Czy mogę odwołać zarezerwowany nocleg?

Rezerwując nocleg na własną rękę, możemy odwołać bezpłatnie zarezerwowany nocleg, jeżeli w naszej rezerwacji mamy opcję bezpłatnego anulowania. Wszystko tak naprawdę zależy od danego hotelu. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z hotelem.

 

UZYSKAJ PORADĘ

CAPTCHA image

* Te pola są wymagane.