Opieka nad dziećmi a koronawirus

Koronawirus – opieka na dziecko. Kto może ją otrzymać? Zamknięto przecież żłobki, przedszkola oraz szkoły. Co w związku z tym zrobić z małymi dziećmi? Jaką zapewnić im opiekę? Co jeśli rodzic zachoruje lub zostanie poddany kwarantannie?

Zasiłek opiekuńczy od 12 do 25 marca

Rodzice pracujący a obecnie zajmujący się dziećmi do 8. roku życia na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych mają prawo pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 14 dni. Rodzice chcący skorzystać z zasiłku muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Aby otrzymać zasiłek należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Okresu wypłaty tego zasiłku nie wlicza się do 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie ZUS.

koronawirus opieka na dziecko

Poddanie rodzica kwarantannie lub zachorowanie rodzica

Koronawirus cały czas się rozprzestrzenia, w naszym kraju. Z dnia na dzień przybywa zarażonych oraz osób poddanych kwarantannie. Zastanawiamy się, co się stanie z naszymi dziećmi, jeśli choroba również nas dosięgnie lub będziemy musieli zostać czasowo izolowani. Jeżeli tylko jeden z rodziców zachoruje lub zostanie poddany kwarantannie, dziećmi będzie mógł się zająć drugi z rodziców. Może się jednak zdarzyć, że oboje rodzice zachorują lub będzie konieczna ich izolacja, pozostaje nam poprosić o pomoc członków rodziny lub przyjaciół. Podczas kwarantanny możemy sami zajmować się dziećmi, które jednak decydując się na pomoc najbliższych, pamiętajmy że ryzyko zachorowania wśród osób starszych – dziadków, babć, lub osób chorujących przewlekle, jest bardzo wysokie, a przebieg choroby zwykle bardzo ciężki. W miarę możliwości starajmy się prosić o pomoc osoby zdrowie i silne. Panuje koronawirus – opieka na dziecko wcale nie musi być drogą ucieczki.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić opieki naszym dzieciom, pozostaje nam poprosić o pomoc Policję. W razie czasowej niemożności sprawowania pieczy nad dziećmi przez rodziców, dziecko zostanie skierowane do pogotowia opiekuńczego lub domu dziecka przeznaczonego dla małych dzieci. Jest to oczywiście ostateczność, jednakże może okazać się to konieczne.

 

UZYSKAJ PORADĘ

CAPTCHA image

* Te pola są wymagane.